Stanowisko Rady MSD w sprawie wysokości stypendiów doktoranckich
10 11 2022
Stanowisko Rady Międzydziedzinowej Szkoły Doktorskiej w sprawie wysokości stypendiów doktoranckich
W związku z opublikowaniem 20 września 2022 listu Samorządu Doktorantów UW, dotyczącego wysokości stypendiów doktoranckich, jako Rada Międzydziedzinowej Szkoły Doktorskiej czujemy się zobowiązani do zajęcia stanowiska w tej sprawie.
W pełni podzielamy niepokój doktorantów, że niskie stypendia – wynikające z permanentnego i szczególnie dotkliwego w warunkach wysokiej inflacji niedofinansowania nauki i szkolnictwa wyższego w Polsce – wydatnie utrudniają terminową realizację projektów doktorskich, zmniejszają atrakcyjność kształcenia w szkołach doktorskich i umacniają opinię o nieopłacalności uprawiania nauki w Polsce. W efekcie stanowią poważne zagrożenie dla zachowania standardów akademickich oraz harmonijnego rozwoju uczelni, także dlatego że utrzymanie najwyższego, światowego poziomu badań w dyscyplinach wyróżnionych w tegorocznej ewaluacji w istotnym stopniu wiąże się z zaangażowaniem i wytężoną pracą doktorantów.
Ogromna dysproporcja między stawianymi im wymaganiami a warunkami ich pracy i finansowym wsparciem ze strony państwa oraz uczelni zawodzi nasze oczekiwanie sprawiedliwego wyważenia pomiędzy wymogami a udzielanym wsparciem i nakłada na nas obowiązek przeciwdziałania temu stanowi rzeczy. Deklarujemy zatem gotowość do włączenia się we wszelkie działania, których celem byłoby podniesienie finansowania stypendiów doktoranckich. Postrzegamy ten problem jako istotny ze względu na znaczenie kształcenia doktorskiego dla przyszłości uniwersytetu. Dobrostan doktorantów jest jednym z warunków wysokiej jakości ich dysertacji i może być dla nich zachętą do podtrzymywania uniwersyteckich więzi i do kontynuowania pracy naukowej po doktoracie. Środowisko akademickie powinno więc okazać jedność i solidarność we wspieraniu młodych badaczy.
Stanowisko przyjęto w wyniku dyskusji przeprowadzonej na posiedzeniu 27 października 2022.