Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Promotorzy

W Międzydziedzinowej Szkole Doktorskiej doktorant realizuje doktorat pod opieką dwóch promotorów (lub promotora i promotora pomocniczego).

Rada MSD, na podstawie złożonych wniosków – nie później niż w terminie trzech miesięcy od dnia podjęcia kształcenia przez doktoranta/doktorantkę – wyznacza Państwa promotorów.

Uwaga! Zmiany w składzie promotorskim można dokonywać również w trakcie dalszego kształcenia w Szkole. Prosimy o zapoznanie się z zasadami opisanymi w Regulaminie Szkoły.

Ogólne zasady dotyczące promotorów:

Promotorem może być osoba posiadająca stopień doktora habilitowanego lub tytuł profesora, która wyróżnia się uznanym krajowym lub międzynarodowym dorobkiem naukowym, w szczególności w okresie pięciu lat przed wyznaczeniem na promotora kierowała projektami badawczymi, publikowała wyniki własnych badań naukowych w recenzowanych czasopismach i wydawnictwach naukowych o uznanej renomie lub współpracowała z przedstawicielami innych ośrodków naukowych.

Promotorem nie może zostać osoba, która pozostaje wyznaczonym promotorem dla więcej niż pięciu doktorantów lub osób ubiegających się o nadanie stopnia doktora; Dyrektor w wyjątkowych przypadkach może zwiększyć ten limit.

Funkcję promotora pomocniczego może pełnić tylko osoba posiadająca stopień doktora.

Opieka naukowa nad przygotowaniem rozprawy doktorskiej jest sprawowana przez promotorów albo przez promotora i promotora pomocniczego, co oznacza, że doktorant nie może mieć wyznaczonego jednocześnie promotora dodatkowego i pomocniczego. Nie można mieć też wyznaczonego więcej niż jednego promotora pomocniczego. Istnieje możliwość posiadania trzech promotorów ale nie można mieć dwóch promotorów i promotora pomocniczego.

Najczęściej zadawane pytania dotyczące wyznaczania promotorów:

Czy promotor dodatkowy może posiadać dowolny tytuł naukowy?

Promotor dodatkowy tzn. „drugi” musi mieć tytuł doktora habilitowanego lub profesora. Natomiast promotor pomocniczy, może mieć wyłącznie tytuł doktora.

Określenie “drugi” lub “dodatkowy” promotor jest określeniem porządkowym w MSD ponieważ tak naprawdę ci promotorzy są równi. Promotor pomocniczy to określenie z ustawy i mimo swojego “pomocniczego” charakteru często jest kluczowy dla pracy doktorskiej i rozwoju doktoranta.

Czy promotor dodatkowy otrzymuje jakieś wynagrodzenie za pełnienie tej funkcji?

Obaj promotorzy są tak samo wynagradzani. Otrzymują wynagrodzenie za przedmiot “Rozwój naukowy” w ramach rozliczeń UW z wydziałami na podstawie sprawozdania – zajęcia świadczone i uzyskiwane

Czy podpisywana jest z promotorem dodatkowym jakaś umowa?

Jeśli drugi promotor jest spoza UW to podpisywana jest z nim umowa za prowadzenie zajęć “Rozwój naukowy”.

Czy promotor dodatkowy może pochodzić z dowolnego uniwersytetu i kraju?

Tak.

Drugi promotor będzie z innej dziedziny. Czy to źle? Czy powinien być z tej samej dziedziny i tylko z innej dyscypliny w zakresie wybranej dziedziny nauki?

Opiekunowie naukowi powinni być właściwi do pracy doktorskiej – mogą a nawet powinni reprezentować różne dziedziny.

Po przesłaniu dokumentów, sekretariat kontaktuje się z Państwem wyłącznie w przypadku braków formalnych.

Brak informacji zwrotnej z sekretariatu oznacza przyjęcie i przekazanie dokumentów do dalszego procedowania.


Wyznaczenie Promotorów:

Zgodnie z Regulaminem MSD § 16 ust. 1. Osoba przyjęta do Szkoły niezwłocznie składa do Dyrektora wniosek o wyznaczenie promotorów, wraz ze wskazaniem osób proponowanych na promotorów. 
Wniosek o wyznaczenie promotorów Dyrektor szkoły przedkłada Radzie MSD. Rada nie później niż w terminie trzech miesięcy od dnia podjęcia kształcenia przez doktoranta wyznacza promotora lub promotorów.

Wnioski wypełnione na niewłaściwym formularzu lub niekompletne nie będą rozpatrywane.

Wnioski o wyznaczenie promotorów:

UWAGA! W związku z Ustawą z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, dział X, art. 345, podpunkt 17, która nakłada na uczelnie obowiązek raportowania w systemie POL-on danych o obecnych oraz przeszłych promotorach doktorantów szkół doktorskich zwracamy się z prośbą o wypełnienie załączone ankiety przez Państwa potencjalnych promotorów spoza Polski.


Zmiana Promotora/Promotorów:

Zgodnie z Regulaminem MSD § 20 ust. 1. Zmiana promotora może nastąpić na wniosek doktoranta w dowolnym momencie realizacji kształcenia lub na wniosek promotora, nie później jednak niż po zatwierdzeniu projektu IPB przez Dyrektora, albo na wniosek komisji ds. oceny śródokresowej po przeprowadzeniu oceny śródokresowej, w wyniku której negatywnie oceniono opiekę promotorską.

Wnioski wypełnione na niewłaściwym formularzu lub niekompletne nie będą rozpatrywane.

Wnioski o zmianę promotorów: 

UWAGA! W związku z Ustawą z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, dział X, art. 345, podpunkt 17, która nakłada na uczelnie obowiązek raportowania w systemie POL-on danych o obecnych oraz przeszłych promotorach doktorantów szkół doktorskich zwracamy się z prośbą o wypełnienie załączone ankiety przez Państwa potencjalnych promotorów spoza Polski.