Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

O szkole

Międzydziedzinowa Szkoła Doktorska wyróżnia się zindywidualizowanym podejściem do pracy naukowej doktoranta, gwarantującym rozwój jego kompetencji interdyscyplinarnych poprzez realizację oryginalnego projektu doktorskiego pod opieką dwóch promotorów. Szkoła kształci doktorantów, którzy nie tylko uwzględniają wielość perspektyw badawczych w poszukiwaniu innowacyjnych i efektywnych rozwiązań metodologicznych, ale także gotowi są podejmować w swych badaniach istotne wyzwania społeczne, gospodarcze i kulturalne współczesnego świata.

Stale pogłębiana refleksja nad zakresami, możliwościami czy innowacyjnością warsztatów doktoranckich wiąże się w MSD z konsekwentną integracją naukowej wspólnoty doktorantów. Szczególną rolę odgrywa seminarium integracyjne, które z jednej strony ukazuje syntetyczny obraz wszystkich projektów doktorskich w danym roczniku, z drugiej zaś umożliwia krytyczną dyskusję nad fazami ich realizacji, metodologią, innowacyjnością oraz wymiarem interdyscyplinarnym. Zajęcia te odbywają się w języku angielskim, rozwijając i ugruntowując jedną z podstawowych kompetencji doktorskich – umiejętność prezentacji wyników badań, własnych tez czy rozwiązań metodologicznych zarówno w specjalistycznym, jak i niespecjalistycznym międzynarodowym środowisku naukowym.

Wspierając kształcenie młodych badaczy, którzy przekraczanie granic dyscyplin i dziedzin nauki uznają za konieczne w realizacji projektów doktorskich, MSD nie tylko promuje innowacyjność postępowania naukowego, lecz także świadomie ją współtworzy. Każdy doktorant Szkoły realizuje zatem swój interdyscyplinarny projekt pod kierunkiem dwóch promotorów, reprezentujących różne dyscypliny i/lub dziedziny nauki. Intensywna i regularna współpraca w tak pomyślanej triadzie sprzyja tworzeniu i weryfikacji nowych interdyscyplinarnych propozycji metodologicznych.

Istotnym aspektem współpracy i integracji doktorantów Międzydziedzinowej Szkoły Doktorskiej jest uszanowanie ich naukowej różnorodności. Złożony, bogaty pejzaż naukowy Szkoły współtworzą na zasadach równości wszyscy jej doktoranci. Zarówno zaś seminarium integracyjne, jak i sympozja naukowe doktorantów MSD pozwalają wyrazić, rozpoznać i wzmocnić szczególną siłę intelektualną tak kształtowanej społeczności młodych badaczy.


Szanowni Doktoranci,

poniżej przedstawiamy dziedziny w ramach, których mogą Państwo pisać doktorat na UW

Nauki humanistyczneNauki społeczneNauki ścisłe i przyrodnicze
  1. archeologia
  2. etnologia i antropologia kulturowa
  3. filozofia
  4. historia
  5. językoznawstwo
  6. literaturoznawstwo
  7. nauki o kulturze i religii
  8. nauki o sztuce
  1. ekonomia i finanse
  2. geografia społeczno-ekonomiczna i gospodarka przestrzenna
  3. nauki o bezpieczeństwie
  4. nauki o komunikacji społecznej i mediach
  5. nauki o polityce i administracji
  6. nauki o zarządzaniu i jakości
  7. nauki prawne
  8. nauki socjologiczne
  9. pedagogika
  10. psychologia
  11. stosunki międzynarodowe
  1. astronomia
  2. informatyka
  3. matematyka
  4. nauki biologiczne
  5. nauki chemiczne
  6. nauki fizyczne
  7. nauki o Ziemi i środowisku