Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Heurystyki – Interdyscyplinarność wobec wyzwań współczesnego świata

Cykl „Heurystyki” został zainicjowany przez rektora Uniwersytetu Warszawskiego prof. Alojzego Z. Nowaka i zakłada cztery spotkania rocznie. Podczas każdego spotkania młodzi naukowcy – wspierani przez swoich promotorów – przedstawiają wyniki prowadzonych badań oraz biorą udział w dyskusji z publicznością.

Dzięki „Heurystykom” poznajemy bliżej badania prowadzone przez naszych doktorantów. Zwiększamy w ten sposób również ich szansę na publikację artykułów w krajowych i zagranicznych czasopismach – mówi prof. Alojzy Z. Nowak, rektor UW.

Cykl „Heurystyki” powstał z inicjatywy rektora Uniwersytetu Warszawskiego i zakłada cztery spotkania rocznie. Podczas piątek spotkania pt. „Interdyscyplinarność wobec wyzwań współczesnego świata”, organizowanego przez MSD, swoje projekty badawcze przedstawili:

  • Patrycja Ściślewska z promotorami („Zsynchronizowany duet, czyli jak biologia i psychologia łączą siły, aby wyjaśni złożoność rytmów okołodobowych człowieka”);
  • Jacek Mainardi z promotorami („Drzewa przesłaniające las: kontrola koncentracji w sektorze bankowym”);
  • Joanna Surma z promotorami („Niedosłuch przewodzeniowy – aspekty audiologiczne i muzyczne”).

Tegoroczna edycja Heurystyk była tłumaczona symultanicznie na język angielski symultanicznie za pośrednictwem platformy ZOOM.


Patrycja Ściślewska

Opis zainteresowań naukowych:

Doktorantka III roku Międzydziedzinowej Szkoły Doktorskiej UW. Ukończyła studia na kierunkach Biotechnologia oraz Chemia w ramach Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Matematyczno-Przyrodniczych (MISMaP). Obecnie swoje badania prowadzi w Zakładzie Fizjologii Zwierząt Wydziału Biologii UW, w Laboratorium Neurobiologii Emocji, Instytutu Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego PAN a także na Wydziale Biologii Northeastern Illinois University w Chicago, USA. Promotorami pracy doktorskiej są: dr hab. Piotr Bębas, prof. ucz., dr hab. Iwona Szatkowska, prof. Aaron Schirmer, PhD.

W swojej pracy doktorskiej skupia się na neurobiologii snu i zegara biologicznego. Szuka neuronalnego, psychologicznego i genetycznego podłoża chronotypu i wyraźności rytmu okołodobowego.

Podsumowanie prezentacji:

Podczas spotkania przybliży temat rytmiczności okołodobowej człowieka. Skupi się nie tylko na popularnym chronotypie, ale też na drugim, znacznie mniej poznanym wymiarze rytmiczności – na wyraźności rytmu (subiektywnej amplitudzie rytmu). Zostaną przedstawione wyniki badań psychometrycznych skupiających się m.in. na cechach osobowości czy emocjonalności osób badanych, a także neurobiologicznych – omówione zostaną różnice w budowie i aktywności mózgu (badania MRI i fMRI) osób charakteryzujących się różnymi cechami zegara biologicznego.


Jacek Mainardi 

Opis zainteresowań naukowych:

Moje zainteresowania badawcze obejmują prawo ochrony konkurencji, prawo instytucjonalne Unii Europejskiej oraz prawa człowieka. W swoich badaniach na prawo patrzę przez pryzmat dorobku ekonomii instytucjonalnej.

Podsumowanie prezentacji:

W trakcie ostatniego kryzysu bankowego wiele transakcji fuzji i przejęć okazało się mieć katastrofalne skutki. Stało się tak pomimo tego, że transakcje te podlegały nadzorowi. W prezentacji opisuję braki jakimi obarczone były analizy dokonywane przez organy ochrony konkurencji oraz postuluję jakie zmiany należy wprowadzić do tych analiz, by uniknąć podobnych braków w przyszłości.


Joanna Surma

Charakterystyka zainteresowań:

W zakresie moich zainteresowań jest muzyka oraz muzykologia, zwłaszcza zaś psychologia muzyki oraz etnomuzykologia, a także otolaryngologia wraz z zagadnieniami audiologii i fizjologii słuchu. Ponadto interesuję się językoznawstwem, władam kilkoma językami, w tym ukończyłam italianistykę oraz arabistyki na Uniwersytecie Warszawskim.

Abstrakt prezentacji:

Wystąpienie zostanie poświęcone aspektom audiologicznym oraz muzycznym słuchu. Poruszone zostaną zagadnienia dotyczące percepcji muzyki i dźwięków w przypadku niedosłuchu przewodzeniowego, a także zostaną przedstawione dotychczasowe osiągnięcia w zakresie terapii muzycznej niedosłuchu. Omówione zostaną ponadto wybrane aspekty anatomii i fizjologii słuchu, że szczególnym naciskiem na rozróżnienie niedosłuchu przewodzeniowego i neurosensorialnego pod względem audiologicznym.