I Sympozjum MSD

W dniach 27-28 maja 2023 r. odbyło się I Sympozjum Międzydziedzinowej Szkoły Doktorskiej w Europejskim Centrum Edukacji Geologicznej w Chęcinach. Celem wyjazdu było odbycie  interdyscyplinarno-międzydziedzinowej konferencji doktorantów MSD wszystkich roczników, chętnych do wygłoszenia referatów lub komunikatów związanych z tematyką ich dysertacji. Sympozjum, zainicjowane przed doktorantów, okazało się idealnym uzupełnieniem międzydziedzinowego „integracyjnego” seminarium MSD, które realizowane jest z podziałem na lata kształcenia.

W obradach uczestniczyli doktoranci wszystkich roczników, Dyrektor MSD, prof. Paweł Stępień, Zastępca Dyrektora MSD, dr hab. Karol Samsel oraz reprezentujący Radę Szkoły, prof. Paweł Golik. Samo Sympozjum miało formę hybrydową – część doktorantów prezentowała swoje referaty za pośrednictwem wideokonferencji.

Program sympozjum obejmował indywidualne wystąpienia uczestników wyjazdu, referaty wprowadzające w tajniki interdyscyplinarnego warsztatu doktoranta, jak i panele tematyczne określające kierunki rozwoju Szkoły, misję Międzydziedzinowej Szkoły Doktorskiej, a także bieżące potrzeby jej doktorantów.

Wszystkim obecnym dziękujemy uczestnictwa, a także zapraszamy na kolejne edycje Sympozjum MSD.

Program I Sympozjum MSD

Sobota
  • Nilabh Kumar, Interdisciplinarity in my PhD project: Dialogue between disciplines, application of two disciplinary methods to solve a problem, or Dilettantism
  • Natan Waśniowski, Zachodni standard aksjologiczny prawa konkurencji i własności intelektualnej a chiński system aksjologiczny – niekompatybilność ilustrująca aktualne dylematy prawa danych i własności intelektualnej
  • Rishabh Prakash Sharma – Physics of micro-scale cave formation in dissolving rocks
  • Kacper Żochowski, Papyrus – from ancient writing to modern reading or how many scholars does it take to read a letter from 2,000 years ago
  • Jan Kołodziejczyk, Complex systems in the world around us
  • Emil Chról, Perceptions of Ukrainian culture among Poles in the context of the conflict in Ukraine
  • Rafał Bieryło, Uncommon view on common things: nation-building tools in Central Europe – XIX century lessons for today
  • Yasser Salimi Namin, The revision of the Cairo Declaration on Human Rights in Islam: can it help bring Islamic law into line with the Western vision of human rights?
Niedziela
  • Anna Grochowska – Exploring the links between the quality of early mother-infant interactions and later child development. What matters?
  • Agata Bebel-Nowak, Archeobotanical research conducted in Sudan, Iraq and Egypt – problems and challenges
  • Mateusz Fortunka – Feromony – czy odkryliśmy eliksir miłości?
Panele:
  • Karol Popow – On self-governity within the MSD structures
  • Konrad Zieliński, Ada Tymińska – Grant scholarships – problems and challenges
  • Krzysztof Worek – Wymagania stawiane wobec doktoratów – aspekty prawne i faktyczne
  • Karol Samsel – Współczesna filozofia nauki w obliczu wyzwań interdyscyplinarności

Galeria I Sympozjum MSD