Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Pełnomocnicy ds. równości

W dniu 24 października 2023 r. Dyrektor MSD, profesor Paweł  Stępień wydał zarządzenie powołujące pełnomocników ds. równości w naszej szkole.

Do pełnienia funkcji pełnomocników ds. równości w Międzydziedzinowej Szkole Doktorskiej powołano:

  • dr hab. Małgorzatę Sandowicz, prof. ucz. – msandowicz@uw.edu.pl (Wydział Orientalistyczny);
  • dr. hab. Jana Romańskiego, prof. ucz. – j.romanski@uw.edu.pl (Wydział Chemii).

ZARZĄDZENIE NR 6 DYREKTORA MIĘDZYDZIEDZINOWEJ SZKOŁY DOKTORSKIEJ z dnia 24 października 2023 r. w sprawie powołania pełnomocników ds. równości w Międzydziedzinowej Szkole Doktorskiej – LINK do strony z zarządzeniem

Zakres czynności Pełnomocnika ds. równości/Pełnomocniczki ds. równości
  1. Współpraca z władzami Szkoły Doktorskiej oraz Rzecznikiem/Rzeczniczką akademicką ds. studenckich i pracowniczych (Ombudsmanem), Głównym specjalistą/Główną specjalistką ds. równouprawnienia UW oraz Głównym specjalistą/Główną specjalistką ds. badań i edukacji równościowej w zakresie przeciwdziałania dyskryminacji oraz kształtowanie atmosfery równości i poszanowania dla różnorodności, dbania o równościową atmosferę w życiu codziennym Szkoły Doktorskiej.
  2. Podejmowanie konsultacji we wszelkich sprawach tyczących dyskryminacji i reagowanie na zgłoszone przypadki poprzez doradztwo. Kontakt z Pełnomocnikiem/Pełnomocniczką ds. równości nie jest jednoznaczny z rozpoczęciem oficjalnej procedury. Za zgodą osoby zgłaszającej Pełnomocnik/Pełnomocniczka może przekazać sprawę do Rzeczniczka/Rzeczniczki akademickiej ds. studenckich i pracowniczych.
  3. Zbieranie informacji na temat dobrych praktyk równościowych, kursów i szkoleń równościowych i przekazywanie doktorantom/kom i pracownikom/com na początku roku akademickiego informacji o systemie wsparcia w Szkole Doktorskiej oraz na Uniwersytecie.
  4. Organizowanie szkoleń równościowych i przeciwdziałających dyskryminacji w szczególności dla członków zespołów kwalifikacyjnych.
  5. Upowszechnianie dobrych praktyk i działań równościowych i zbliżonych (np. antymobbingowych).

Pełnomocnik/Pełnomocniczka ds. równości zobowiązuje się do zachowania w tajemnicy – zarówno w trakcie pełnienia funkcji, jak i po jej ustaniu – wszelkich informacji i danych osobowych, do których uzyska dostęp w związku z wykonywaniem powierzonych jej zadań.

Osoba pełniąca funkcję Pełnomocnika ds. równości wykonuje swoje zadania we współpracy z osobami ze społeczności doktoranckiej Szkoły Doktorskiej.