Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Heurystyki – „Pożytki interdyscyplinarności”

Cykl „Heurystyki” został zainicjowany przez rektora Uniwersytetu Warszawskiego prof. Alojzego Z. Nowaka i zakłada cztery spotkania rocznie. Podczas każdego spotkania młodzi naukowcy – wspierani przez swoich promotorów – przedstawiają wyniki prowadzonych badań oraz biorą udział w dyskusji z publicznością.

Dzięki „Heurystykom” poznajemy bliżej badania prowadzone przez naszych doktorantów. Zwiększamy w ten sposób również ich szansę na publikację artykułów w krajowych i zagranicznych czasopismach – mówi prof. Alojzy Z. Nowak, rektor UW.

Cykl „Heurystyki” powstał z inicjatywy rektora Uniwersytetu Warszawskiego i zakłada cztery spotkania rocznie. Podczas drugiego spotkania pt. „Pożytki interdyscyplinarności”, organizowanego przez MSD, swoje projekty badawcze przedstawili:

  • Maciej Świtała z promotorami („Ile warta jest moja krzywda? Przewidywanie wysokości przyznawanego zadośćuczynienia za doznaną krzywdę”);
  • Konrad Zieliński z promotorkami („Ewaluacja bionicznej komunikacji – transdyscyplinarna współpraca w praktyce”);
  • Antoni Wrzos z promotorami („Między fizyką a biologią. W poszukiwaniu sztucznych sieci krwionośnych”).

Maciej Świtała

Opis zainteresowań naukowych:

Zainteresowany empirycznym badaniem prawa przy wykorzystaniu narzędzi sztucznej inteligencji, a ściślej rzecz ujmując uczenia maszynowego. Obecnie skoncentrowany na analizie orzecznictwa sądów powszechnych.

Podsumowanie prezentacji:

Celem badania jest przedstawienie możliwego sposobu przewidywania i wyjaśniania zmienności sum przyznawanych przez sąd tytułem zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę na przykładzie orzecznictwa polskich sądów powszechnych z okresu 2010-2022. Do realizacji tego zadania wykorzystano modele uczenia maszynowego. Takie podejście pozwoliło zidentyfikować słowa i frazy, których liczebność w treści orzeczenia wpływa na wysokość przyznawanych kwot. Wśród nich najbardziej wpływowe okazały się te występujące w treści odpowiednich przepisów prawnych oraz określenia stanowiące ich uszczegółowienie. Jednocześnie uzyskane wyniki sugerują, że wyższe kwoty zadośćuczynienia są przyznawane w przypadku jednoczesnego żądania odszkodowania oraz w sytuacji rozszerzenia powództwa.


Konrad Zieliński

Opis zainteresowań naukowych:

Absolwent kognitywistyki UW, Doktorant w Międzydziedzinowej Szkole Doktorskiej UW (psychologia, filozofia, informatyka) od kilku lat związany z Human Interactivity and Language Lab kierowanym przez prof. Joannę Rączaszek-Leonardi. Zainteresowania naukowe Konrada obejmują analizę ludzkiej mowy i komunikacji w całej jej złożoności, a w szczególności ewaluację technologii wspierającej komunikację osób po usunięciu krtani (laryngektomii). Realizuje doktorat aplikujący współczesne teorie kognitywistyczne (ekologiczną psychologię, enaktywizm) w praktyce badawczej i ocenie tzn. systemów bionicznych. Poza działalnością naukową jest przedsiębiorcą i prezesem spółki Uhura Bionics.

Podsumowanie prezentacji:

W prezentacji zamierzam omówić mój projekt doktorancki w sposób przystępny do rozpoczęcia dyskusji w intersdyscyplinarnej publiczności. Moje zadanie badawcze dotyczy analizy interfejsów wspierających komunikację osób laryngektomowanych i oceny tych technologii w codziennym, rzeczywistym użyciu i społecznych sytuacjach. W pierwszej kolejności w ramach prac doktorskich dokonano przeglądu najnowocześniejszych technologii asystujących (kopiowanie głosu, konwersja głosu, cicha mowa, głos bioniczny i Lean-AI) – będących wstępem technologicznym do prezentacji problemu. Następnie pokażę planowane na ten rok akademicki badania empiryczne mające na celu ich porównanie w sposób, który przyjmuje działanie i środowisko jako kluczowe dla rodzącego się poznania społecznego, a tym samym pozwalające ocenić powodzenie w realizacji wartości i partycypacyjne realizowanie interakcji. Na koniec zademonstruję konkretne rozwiązania technologiczne, oraz pokażę w jaki sposób będziemy kontynuować ich ocenę i jak te badania wpływają na projektowanie i przyjęcie technologii. Postaram się skupić uwagę na trandsycyplinarnej współpracy w naszym zespole złożonym z psychologów, inżynierów, antropologów, oraz o tym jak odnaleźć się w tej współpracy.


Antoni Wrzos

Charakterystyka zainteresowań:

Moje główne zainteresowania naukowe dotyczą modelowania układów złożonych, w szczególności układów związanych z sieciami krwionośnymi. Interesują mnie również zagadnienia wokół analizy obrazu i programowania, gdzie w miarę możliwości staram się poznawać nowe obszary wiedzy i technologie, przykładowo z uczenia maszynowego, wizualizacji wyników symulacji (OpenGL), czy po prostu ucząc się nowych rzeczy w Pythonie. Lubię gdy moje rozwiązania mają przełożenie na realne – fizyczne zagadnienia.

Abstrakt prezentacji:

Możliwość kontrolowania warunków wzrostu komórek śródbłonka naczyniowego, które stanowią główny budulec naczyń krwionośnych, tworzy sposobność do dokładnego zrozumienia wczesnych etapów formowania się sieci krwionośnych. Podczas prezentacji zostaną omówione układy doświadczalne in vitro, zawierające mikronośniki polistyrenowe pokryte komórkami śródbłonka naczyniowego. Układy te zostaną omówione w kontekście stworzenia modelu teoretycznego i symulacji komputerowej formowania się sieci krwionośnej w jej początkowym stadium, co stanowi jeden z głównych celów projektu doktorskiego. Zostanie również poruszony temat roli analizy obrazu w zweryfikowaniu opisu teoretycznego dla opisywanych układów biologicznych.