Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Nadanie stopnia doktora

Zasady postępowania w sprawie nadania stopnia doktora na Uniwersytecie Warszawskim określa uchwała nr 157 – LINK do strony z zarządzeniem

Obsługą administracyjną działalności Rad Naukowych Dyscyplin i Rady Naukowej Dziedzin na Uniwersytecie Warszawskim oraz zapewnia warunki organizacyjne funkcjonowania rad zajmuje się Biuro Rad Naukowych (BRN) – LINK do strony Biura Rad Naukowych

Rada Naukowa Dyscypliny i Rada Naukowa Dziedzin może określić własne wzory dokumentów, formułuje wytyczne w przedmiocie liczby, zakresu i formy egzaminów doktorskich  dlatego zalecamy śledzenie stron Rad na stronie BRN.

Doktoranci szkół doktorskich Q&A Biura Rad Naukowych – LINK do pytań i odpowiedzi opracowanych przez BRN

Zarządzenie nr 144 Rektora UW z dnia 19 września 2023 r. w sprawie określenia warunków korzystania z infrastruktury badawczej i informatycznej Uniwersytetu Warszawskiego przez osoby, które przygotowały rozprawę doktorską w trybie kształcenia doktorantów na Uniwersytecie Warszawskim – LINK do strony z zarządzeniem

Klub Absolwentów UW – LINK do strony Klubu

Mają Państwo obowiązek rozliczyć 4 rok kształcenia.

Na początku września otrzymają Państwo karty egzaminacyjne do rozliczenia roku. Proszę pamiętać, że jeśli przedmiot nie jest podpięty nie będzie widoczny na karcie. Jeśli przedmiot będzie podpięty ale bez oceny przedmiot pojawi się na karcie egzaminacyjnej z pustym miejscem na ocenę.

Doktorant ma obowiązek sprawdzić kompletność karty.

Jeśli karta nie zawiera braków należy odesłać do sekretariatu informację o jej kompletności (w formie mailowej). Jednocześnie odsyłając kartę należy wykonać jedną z czynności:

Jeśli nie złożycie Państwo podania o przedłużenie kształcenia i nie uda się złożyć pracy do końca września – wówczas z dniem 1 października zostaniecie Państwo skreśleni z listy doktorantów. W konsekwencji Biuro Rad Naukowych potraktuje Państwa jak ubiegające się o wszczęcie postępowania o nadanie stopnia doktora w trybie eksternistycznym co związane jest z opłatą za przewód doktorski – około 20 tysięcy.

Nie ma możliwości złożenia podania o przedłużenie studiów po 30 września.

Prosimy zwrócić uwagę, że 30 września 2024 roku przypada w poniedziałek  i Biuro Rad Naukowych UW pracuje od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00

30 września 2023 r.
Prosimy zwrócić uwagę, że 30 września 2023 roku przypada na sobotę. Biuro Rad Naukowych UW pracuje od poniedziałku do piątku. W związku z tym, za zgodą Rektora UW, możliwe będzie złożenie rozpraw 2 października. 

Przypominamy także, że do rozliczenia roku niezbędne jest złożenie sprawozdania rocznego (LINK do wpisu na stronie MSD). Termin ustalony przez Dyrektora to 30 września ale gorąco Państwa zachęcamy do składania sprawozdania wcześniej.

Postępowanie w sprawie nadania stopnia doktora wszczyna kompletny wniosek kandydata składany Przewodniczącemu Rady Naukowej.

Decyzję o wyborze Rady Naukowej, która będzie prowadzić postępowanie w sprawie nadania stopnia doktora, należy poprzedzić gruntownym namysłem i dyskusją z promotorami, poddając pod rozwagę zakres interdyscyplinarności rozprawy doktorskiej oraz konsekwencje, jakie pociąga za sobą wybór (m.in. w postaci zapisów na dyplomie doktorskim).

Wzór wniosku o wszczęcie postępowania dla doktorantów szkół doktorskich (ze strony BRN)  pobierz wzór wniosku przygotowanego przez BRN – dokument docx.

Do wniosku dołącza się:

  1. rozprawę doktorską;
  2. pozytywną opinię promotora lub promotorów dotyczącą rozprawy doktorskiej, w szczególności w przedmiocie prezentowania przez rozprawę ogólnej wiedzy teoretycznej kandydata w dyscyplinie lub dyscyplinach a także umiejętność samodzielnego prowadzenia pracy naukowej. Przedmiotem rozprawy doktorskiej jest oryginalne rozwiązanie problemu naukowego albo oryginalne rozwiązanie w zakresie zastosowania wyników własnych badań naukowych w sferze gospodarczej lub społecznej.
  3. oświadczenie, w którym kandydat wskazuje dyscyplinę naukową lub dziedzinę nauki, w której ubiega się o nadanie stopnia doktora, albo oświadczenie, że nie jest możliwe wskazanie jednej dyscypliny, w której nadaje się stopień doktora;
  4. życiorys naukowy, w tym informację o najważniejszych publikacjach naukowych, projektach i stażach badawczych, w szczególności finansowanych ze środków przyznanych przez Europejską Radę ds. Badań Naukowych, Narodowe Centrum Nauki, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Narodową Agencję Wymiany Akademickiej, Fundację na rzecz Nauki Polskiej lub ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego i nauki;
  5. kopię co najmniej jednej publikacji:
    • jeden artykuł naukowy opublikowany w czasopiśmie naukowym lub w recenzowanych materiałach z konferencji międzynarodowej lub
    • jedną monografię naukową wydaną przez wydawnictwo
  6. kopię certyfikatu lub dyplomu ukończenia studiów poświadczających znajomość nowożytnego języka obcego na poziomie biegłości językowej co najmniej B2;
    UWAGA:
    Ze swojej strony prosimy o wcześniejsze zadbanie o posiadanie certyfikatu lub dyplomu ukończenia studiów poświadczających znajomość nowożytnego języka obcego na poziomie co najmniej B2. W przypadku wątpliwości co do posiadanego certyfikatu skontaktuj się z Biurem Rad Naukowych.
  7. odpis dyplomu potwierdzającego posiadanie przez kandydata tytułu zawodowego magistra, magistra inżyniera albo równorzędnego lub dyplomu, o którym mowa w art. 326 ust. 2 pkt 2 lub art. 327 ust. 2 Ustawy [LINK do strony z Ustawą], dającego prawo do ubiegania się o nadanie stopnia doktora w państwie, w którego systemie szkolnictwa wyższego działa uczelnia, która go wydała;
  8. zaświadczenie organu kierującego Szkołą o uzyskaniu przez kandydata efektów uczenia się dla kwalifikacji na poziomie 8 PRK.

-*-*-*-

Rada Naukowa po stwierdzeniu, że kandydat posiada: tytuł lub dyplom, uzyskane efekty uczenia się dla kwalifikacji na poziomie 8 PRK, certyfikat lub dyplom ukończenia studiów, dorobek, pozytywną opinię promotora na temat rozprawy doktorskiej, postanawia w formie uchwały o wszczęciu postępowania w sprawie nadania stopnia doktora. 

Jeżeli kandydat nie spełnia tych wymagań, Rada Naukowa odmawia wszczęcia postępowania wraz z uzasadnieniem. 

Na uchwałę Rady Naukowej o odmowie wszczęcia postępowania w sprawie nadania stopnia doktora przysługuje zażalenie do Rady Naukowej w terminie 7 dni od dnia jej doręczenia. Rada Naukowa bez zbędnej zwłoki postanawia w formie uchwały o utrzymaniu w mocy zaskarżonej uchwały lub o uchyleniu zaskarżonej uchwały i wszczęciu postępowania w sprawie nadania stopnia doktora.

W przypadku, gdy rozprawa doktorska jest pracą pisemną, kandydat wraz z wnioskiem składa ją wydrukowaną w co najmniej jednym egzemplarzu wraz z kopią elektroniczną zapisaną w formacie PDF. Do rozprawy doktorskiej dołącza się streszczenie w języku angielskim, a do rozprawy doktorskiej przygotowanej w języku obcym również streszczenie w języku polskim.

W przypadku, gdy rozprawa doktorska nie jest pracą pisemną, dołącza się jej opis w językach polskim i angielskim.

Rada Naukowa może określić szczegółowe wymagania dotyczące streszczenia rozprawy doktorskiej oraz jej opisu, w tym ich objętości.

-*-*-*-

Jeżeli rozprawa doktorska jest pracą pisemną, podlega ona sprawdzeniu z wykorzystaniem Jednolitego Systemu Antyplagiatowego (w Archiwum Prac Dyplomowych, proces ten inicjuje jeden z promotorów). Raport potwierdzający sprawdzenie rozprawy doktorskiej z wykorzystaniem Jednolitego Systemu Antyplagiatowego jest podpisywany przez promotora lub promotorów i przekazywany przez nich Przewodniczącemu Rady.

W postępowaniu w sprawie nadania stopnia doktora Rada Naukowa wyznacza trzech recenzentów spoza Uniwersytetu Warszawskiego, a w wypadku, gdy kandydat jest pracownikiem innej uczelni lub instytutu badawczego, również spoza tej jednostki.

Recenzentem może być osoba posiadająca stopień doktora habilitowanego lub tytuł profesora.

Recenzentem może być osoba niespełniająca ww. warunków, która jest pracownikiem zagranicznej uczelni lub instytucji naukowej, jeżeli Rada Naukowa uzna, że osoba ta posiada znaczące osiągnięcia w zakresie zagadnień naukowych, których dotyczy rozprawa doktorska.

Przy wyznaczaniu recenzenta Rada Naukowa uwzględnia specjalizację naukową, której dotyczy rozprawa doktorska.

Recenzent sporządza recenzję rozprawy doktorskiej w terminie dwóch miesięcy od dnia jej doręczenia wraz z kopią raportu z JSA.

Recenzja rozprawy doktorskiej jest przekazywana Przewodniczącemu Rady i może być:

  1. pozytywna;
  2. warunkowa, wskazująca na kwestie wymagające poprawy w rozprawie doktorskiej;
  3. negatywna.

Przewodniczący Rady przekazuje kandydatowi recenzje rozprawy doktorskiej niezwłocznie po ich otrzymaniu od wszystkich recenzentów. 

W przypadku otrzymania recenzji z konkluzją warunkową jeżeli pozostałe recenzje nie są negatywne, kandydat przedkłada Przewodniczącemu Rady:

  1. poprawioną rozprawę doktorską wraz z pisemnym ustosunkowaniem się do recenzji zawierającej konkluzję warunkową w terminie nie dłuższym niż sześć miesięcy od dnia otrzymania recenzji, albo
  2. pisemne oświadczenie o odmowie poprawy rozprawy doktorskiej.

Po powołaniu lub wyznaczeniu Komisji Doktorskiej kandydat przystępuje do egzaminu lub egzaminów doktorskich w celu weryfikacji znajomości metodologii oraz dorobku nauki w dyscyplinie naukowej, w której ubiega się o nadanie stopnia naukowego, oraz zdolności do krytycznej oceny tego dorobku

Kandydat zdaje jeden albo dwa egzaminy.

Komisja Doktorska w formie uchwały określa i przedstawia kandydatowi liczbę, zakres i formę egzaminów doktorskich oraz ich harmonogram. Komisja Doktorska, po zasięgnięciu opinii kandydata, określa także język, w jakim przeprowadzany jest egzamin lub egzaminy. Egzamin może zostać przeprowadzony w więcej niż jednym języku.

O terminie i miejscu egzaminu kandydat jest informowany co najmniej na 30 dni przed egzaminem. W danym dniu kandydat nie może przystąpić do więcej niż jednego egzaminu. Na wniosek kandydata termin 30 dni określony w zdaniu pierwszym może zostać skrócony.

Przy wystawianiu oceny z egzaminu Komisja Doktorska stosuje następujące oceny:

  1. pozytywna z wyróżnieniem, albo
  2. pozytywna, albo
  3. negatywna.

Wystawienie ocen pozytywnych lub pozytywnych z wyróżnieniem ze wszystkich egzaminów oznacza zdanie egzaminu doktorskiego i potwierdza spełnienie warunku nadania stopnia doktora.

Wystawienie oceny negatywnej z któregokolwiek z egzaminów doktorskich oznacza, że kandydat nie spełnia warunku nadania stopnia doktora. W takim przypadku Komisja Doktorska występuje do Rady Naukowej o podjęcie uchwały o odmowie nadania stopnia doktora.

Na wniosek kandydata złożony Przewodniczącemu Komisji Doktorskiej w terminie 14 dni od dnia wystawienia oceny negatywnej przeprowadza się powtórny egzamin. Powtórny egzamin odbywa się nie wcześniej niż po upływie trzech miesięcy od poprzedniego egzaminu. Egzamin może zostać powtórzony wyłącznie raz w związku z danym wnioskiem.

Do obrony rozprawy doktorskiej może być dopuszczony kandydat, który uzyskał pozytywne recenzje od co najmniej dwóch recenzentów oraz zdał egzaminy doktorskie.

Komisja Doktorska wyznacza datę, godzinę i miejsce obrony rozprawy doktorskiej. Ponadto Komisja Doktorska może określić język obrony rozprawy doktorskiej inny niż język polski, jeśli znany jest on kandydatowi i członkom Komisji Doktorskiej.

Obrona rozprawy doktorskiej nie może odbyć się wcześniej niż 30 dni od dnia udostępnienia w BIP informacji, oraz wcześniej niż 7 dni od dnia podjęcia uchwały o dopuszczeniu do obrony rozprawy doktorskiej.

W szczególnych przypadkach obrona rozprawy doktorskiej może być przeprowadzona w trybie zdalnym, zapewniającym:

  1. transmisję obrony w czasie rzeczywistym między jej uczestnikami,
  2. wielostronną komunikację w czasie rzeczywistym, w ramach której uczestnicy obrony mogą wypowiadać się w jej toku – z zachowaniem niezbędnych zasad bezpieczeństwa.

O przeprowadzeniu obrony rozprawy doktorskiej w trybie zdalnym postanawia Komisja Doktorska w porozumieniu z Przewodniczącym Rady po uzyskaniu zgody kandydata lub na jego wniosek.

Członkowie Komisji Doktorskiej biorący udział w trybie zdalnym w obronie rozprawy doktorskiej są obowiązani w jej trakcie mieć włączoną kamerę oraz, na prośbę Przewodniczącego, mikrofon.

Ramy czasowe postępowania o nadanie stopnia doktora dla każdego doktoranta są indywidualne, zależne od recenzentów (wyznaczenie ich oraz przygotowanie recenzji – już sama recenzja warunkowa przedłuża cały proces), wyznaczenia członków Komisji Doktorskiej, terminów egzaminów a także sama poprawność i kompletność wniosku przedstawionego przez doktoranta do Rady Naukowej. 

Należy liczyć, że postępowanie będzie trwało od 3 miesięcy (w sytuacji kiedy wszystko przebiega sprawnie) do nawet roku. Bezpiecznie jest założyć okres od 6 do 9 miesięcy.

Przyjęcie wniosku przez Przewodniczącego Rady – od 0 do 7 dni

Decyzja Rady o wszczęciu postępowania – na posiedzeniu Rady Dyscypliny lub Rady Dziedzin, zależnie od terminów posiedzeń – od 2 tygodni do 1,5 miesiąca  

Przygotowanie recenzji przez 3 recenzentów – do 2 miesięcy od wyznaczenia recenzentów 

W przypadku recenzji warunkowych, które kandydat na doktora chce uwzględnić w pracy, możliwe przedłużenie terminu o kolejne 8 miesięcy – do 6 miesięcy na poprawki kandydata na doktora + do 2 miesięcy na ponowne recenzje

Posiedzenie Rady z wyznaczeniem terminu egzaminów – od 2 tygodni do 1,5 miesiąca  

Egzaminy – 30 dni od posiedzenia Rady

Otrzymanie choć jednego wyniku egzaminu negatywnego – kandydat na doktora może w ciągu 14 dni złożyć wniosek o ponowny egzamin. 

Ponowny egzamin (jeśli jest wymagany) – najwcześniej po 3 miesiącach

Uchwała o nadaniu /nie nadaniu stopnia doktora na posiedzenie Rady – od 2 tygodni do 1,5 miesiąca  

-*-*-*-

Sumarycznie:

  • Najkrócej – 3 miesiące od przyjęcia wniosku
  • Najdłużej – ponad rok
  • Średni czas, który trzeba przewidzieć to około 6 miesięcy